Please update your Flash Player to view content.
 QUBER - get it free
mn_r1. RAS MAMLACH *****
Rzadko odwiedzane miejsce, dostępne wybrzeżem z Ras Abu Gallum lub jeepem z Dahab po piaszczystej drodze przez oazę Bir Serhir. Przepiękne podmorskie scenerie, kaniony, miękkie korale i duże ryby. W piaszczystej lagunie można spotkać olbrzymie płaszczki. W pobliżu głęboka niebezpieczna, podmorska jaskinia, w której zaginęło już wiele nurków.

2. RAS ABU GALLUM *****
Park narodowy z małą wioską beduińską bywa celem safari na wielbłądach. Kilka miejsc nurkowych z dotychczas niezniszczonymi koralami.

3. THE BELLS *****
Przepiękna ściana, na północ od Blue Hole, z mnóstwem przewisów i jaskiń pełnych barwnych miękkich korali. Wejście przez wąską szczelinę w rafie z możliwość opuszczenia się krótkim kominem do 30 m. Zazwyczaj stąd dopływa się do Blue Hole z zewnętrznej strony.

4. BLUE HOLE *****
Słynna stumetrowa przepaść w platformie koralowej, niespełna parę metrów od brzegu. Przepaść jest połączona z morzem olbrzymią bramą na głębokości poniżej 53 m.

5. RICK`S REEF ***
Skośne dno pokryte tu i tam koralami. Służy jako punkt wyjściowy do dryftu w kierunku rafy Canyon, skąd można wyjść laguną.

6. CANYON *****
Słynny kanion, ok. 80 m od brzegu, zaczynający na głębokości 15 m małym sklepieniem pełnym szklanych rybek. Jego ściany dochodzące do 10 m wysokości zbiegają się u góry, zamykając go niemal w całej długości, pozostawiając nurkom tylko kilka okien do wypłynięcia. Kanion konczy się małym oknem na głębokości 52 m.
CANYON CORAL GARDEN *****
Przepiękny koralowy ogród na prawo od Canyonu. Na głębokości 20 m następuje załamanie i bogata ściana rafy opada w głębiny.

7. ABU TALHA (The Huts) ****
Ciekawe miejsce z olbrzymimi stożkami korali oraz dużymi stołowymi koralami. Mało uczęszczane miejsce z mnóstwem ryb.

8. ABU HELAL **** LITTLE CANYON
Większa piaszczysta laguna okolona wysepkami koralowych pinakli, miejscami przepiękne ogrody, kiedyś częste spotkania z murenami, płaszczkami i żółwiami. Dalej od brzegu zaczyna się na głębokości 40-50 m wąski Little Canyon, ciągnący się ponad 1 km rownolegle z wybrzeżem.

SHOE STAMP ***
Wejście przez tunel długi na ok. 20 m, zaczynający w koralowym plato a wychodzący na głębokości 5 m na zewnętrznej ścianie rafy.

9. EEL GARDEN ****
Piaszczyste zbocze pokryte setkami węgorzyków wystających z piasku i kołyszących się z falowaniem. Dookoła naprawdę piękna, żywa rafa w formie pionowej ściany. Kiedyś tu były codziennie barakudy.

10. LIGHTHOUSE ***
Dobre miejsce do rozpoczęcia nurkowań i na nurkowanie nocne, łatwo dostępne wprost z plaży przed bazą. Mniejsza koralowa ściana przechodzi w piaszczysty stok z labiryntem ogromnych skał. I tu można spotkać ciekawe ryby lub żółwia.

BANNERFISH BAY ***
Nasza rafa domowa - piaszczyste, zwolna opadające dno jest dogodne dla prowadzenia kursów i ćwiczeń technicznego nurkowania. Na 15 m zbudowaliśmy sztuczną rafę ze starych naczyń ceramicznych, które już się zwolna osiedlają, a w trawiastych łąkach mnóstwo małych ciekawych żyjątek…  

11. MASHRABA REEF **
Łatwe wejście z plaży. Rafa o podobnym charakterze jak Lighthouse, zaczynająca się tuż za piaszczystą ławicą, przed kilkoma laty część korali zniszczona przez rozgwiazdy korony ciernistej. Atrakcyjny do przepłynięcia tunel na głębokości 32 m..

12. ISLANDS *****
Zapewne najpiękniejsze miejsce, jeśli chodzi o korale. Dwie podmorskie wysepki a wokół nich istny koralowy ogród, z przejściami niby w labiryncie. Spokojniejsza laguna zamieszkiwana przez stado młodych barakud. Bardzo atrakcyjne miejsce, godne polecenia.

13. FORTH ISLAND ****
Następna podmorska wyspa ok. 300 m od brzegu. Podobnych wysepek, wyrastających z dna na 20-25 m i sięgających niemalże powierzchni, jest tu więcej.

14. NAPOLEON REEF **
Lekko skośne, porośnięte mnóstwem korali dno przechodzące w ściankę na 20 metrach. Kiedyś ładne miejsce z mnóstwem ciekawych miękkich i tablicowych (stołowych) korali. Kiedyś była tu szansa na spotkanie większych Napoleonów i płaszczek. Niestety niektóre partie korali zostały zniszczone przez rozgwiazdy w 2002 r.

15. SOUTHERN OASIS ***
Mniejsza ścianka z wysepkami korali. Na wybrzeżu romantyczny palmowy zagajnik.

16. THREE POOLS ****
Rozległa koralowa platforma na 10 metrach, gęsto porośnięta koralami, przechodząca dalej w ścianę pełną wachlarzy gorgonii. Wejście przez 3 płytkie laguny (baseny).

18. UM SID ***
Przybrzeżna koralowa ściana przechodząca w piaszczyste dno, z którego wyrastają ogromne bloki skał porośnięte koralami.

19. THE CAVES***
Dwie duże groty pod wybrzeżem, dookoła trochę korali. Obok nich mała i długa na ok. 10 m jaskinia. W okolicy mniejsze koralowe ściany.

SHAHERA ***
Zatoka na końcu przybrzeżnej, wyboistej drogi. Piękna ścianka przechodząca w piaszczyste dno, a dalej następna koralowa ławica na głębokości 20- 30 metrów. Dużo korali typu "sałatka".

LITTLE BLUE HOLE *****
Długo znane, zapomniane miejsce. Mała Blue Hole w rafie z ścianami spadającymi do 15 metrów, piaszczyste dno. Z tej laguny wypływa się przez skalistą bramę (mały Arch) na otwarte morze. Przepiękne koralowe formacje, dużo ryb. Dotrzeć można tu na wielbłądach.

20. FAN FOREST *****
Bardzo atrakcyjne miejsce z głębokim otwartym kanionem od 20 m do 50 m, gdzie można spotkać większe ryby (barakudy, nawet rekiny). W północnym kierunku na rozległym zboczu rozpościera się cały las olbrzymich gorgonii, setki wachlarzy, nigdzie indziej ich tyle nie rośnie na jednym miejscu.

21. GABR EL BINT *****
Jedno z najpiękniejszych miejsc wokół Dahab. Ciekawa ściana wybiegająca do morza, oddzielona koralowym ogrodem od piaszczystej laguny. Każdy centymetr porośnięty koralami – wachlarze gorgonii oraz głębiej tarasy czarnych korali. Dużo ryb, tu i tam większy strzępiel, żółwie. Czasami towarzyszą nam delfiny czy rekin wielorybi.

22. "SHAT DABOUR" ***** (Nabeq Area)
23. END OF THE ROAD **** (Nabeq Area)
24.RAS TANTOUR **** (Nabeq Area)