Wyprawa Nurkowa Malin Head

Drukuj

W lipcu w okresie między  13/07/2014 - 20/07/2014  postanowiliśmy zrobić rozpoznawczą wyprawę na wraki w okolicach przylądka Malin Head w hrabstwie Donegal w północnej Irlandii. O tej porze roku   jest tam organizowany co roku  tydzień nurkowań na wrakach "Donegal Classic Wreck" do którego  będziemy mogli się dołaczyć.  Miejsce to słynie chyba z największej ilości zatopionych u-bootów i transportowców, w szczególności tych dużych J.

 

 

 

 

Większość z tych wraków została zatopiona na szlakach żeglugowych Atlantyku z Europy do Kanady i Stanów Zjednoczonych w trakcie działań wojennych podczas obu wojen światowych. W czasie I i II wojny Światowej, przepływały tędy konwoje olbrzymich transatlantyków ze sprzętem wojskowym do Europy.

To tu leżą jedne z najbardziej spektakularnych wraków na świecie takie jak: HMS Audacious, HMS Laurentic, SS Empire Heritage i nieprawdopodobna ilość innych dużych jednostek. Dziesiątki amerykańskich czołgów Sherman w różnych pozach spoczywa na dnie morza w okolicy Malin Head. The Empire Heritage, statek który je transportował, został storpedowany przez U-Bota w 1944 roku. Jego dwa kominy wielkości domu wciąż sterczą nad powierzchnią dna, na głębokości 66 metrów.

Wrak ten z pewnością podczas naszej wyprawy odwiedzimy . Miejsce nurkowe ze względu na ilość zatopionych okrętów czy widoczność Atlantyku (nierzadko dochodząca do 40m )porównywane jest do takich miejsc jak Laguna Truck czy Scapa Flow , a przez wiele osób opisywane jako nawet ciekawsze.

 

Plan wyprawy nurkowej

W trakcie naszego wyjazdu planujemy 5 dni nurkowych. W zależności od głębokości wraków na których będziemy nurkować przewidziane są jedno lub dwa nurkowania dziennie. Wybór należy do nurkujących. Niezależnie od tego łódź zakontraktowana jest przez nas na 2 nurkowania.

W planach nurkowych przewidziane są nurkowania na następujących jednostkach

 

 

 

 

 

Łódź, jaką będziemy pływać to, Katamaran , szybka łódź z windą, kompresorem i pełnym wyposażeniem dla nurków. W ramach wyprawy na miejscu wynajęliśmy Twinsety 2x12 (istnieje możliwość za dopłatą  wynajmu 2 x 15 i lub dodatkowego steage z powietrzem) i  steage z gazami deco (EAN 50 i tlen). Kazdy z uczestników musi mieć ze sobą podstawowy sprzęt nurkowy ( automaty, skafander, itp). O wyborze wraków decydować będą uczestnicy i warunki pogodowe. W przypadku braku możliwości wyjścia w morze i wykonania nurkowań w danym dniu (bardzo mało prawdopodobne) cena wyjazdu będzie pomniejszona o 100 Euro za dzień w którym nie uda się nurkować. W ubiegłym roku w okresie w którym lecimy (lipiec, sierpień) tylko podczas 2 dni nie były nurkowe. Podczas wyprawy będzie istniała możliwość dokończenia nurkowań w ramach kursów technicznych rozpoczętych w Polsce.

 

Zakwaterowanie i pobyt

Zakwaterowanie wraz z noclegiem zorganizowane jest w pensjonacie na terenie Centrum Nurkowego, co zdecydowanie ułatwia logistykę wyprawy. Jest to nowo wybudowany pensjonat dla nurków, z dwu lub trzy osobowymi pokojami .

Wszystkie pokoje są z łazienkami , TV w każdym pokoju, suszarką do włosów oraz czajnikiem do kawy i herbaty . Jest też salon z przepięknym widokiem na " Wyspę O ' Roy " a także „Mulroy Bay” .

Znajdujemy się 1/2 km od Carrigart , przy wjeździe na Półwysep Rosguill i Atlantic Drive .

Goście mogą korzystać również z dostęp do basenu z podgrzewaną wodą do 31deg .

 

Plan wyprawy

13/07/2014 – Przelot z Warszawy do Dublina*. Transport Busem na przylądek Malin Head.

14/07/2014 – 18/06/2014 – nurkowania wrakowe (5 dni nurkowych)

20/07/2014 – wylot z Dublina do Warszawy.

* Uwaga! istnieje możliwośc przelotu z innego miasta (Gdańsk, Wrocław, Kraków itp), po sprawdzeniu dostępności połączeń. Jednakże może się to wiązać z oczekiwaniem i przesunięciem przejazdu na Malin Head, po przylocie do Dublina dopiero całej grupy lub grup biorącej udział w wyprawie .


Cena zawiera

Cena nie zawiera

 

Cena wyjazdu – 1860 €


Warunkiem wpisania na listę wyjazdową jest wpłata zadatku w wysokości 500 Euro(do końca Stycznia 2014 na konto Piotr Dybikowski PKO PKO BP 07 1020 1752 0000 0102 0104 5350 konto EUR tytułem Malin Head lub rónowartość w złotówkach w/g kursu sprzedaży NBP na dzień wpłaty na konto BP 50 1020 1752 0000 0202 0021 4692 .

O rezerwacji miejsc decyduje kolejność wpłat. W przypadku całej płatności w dniu rezerwacji cena first minute wynosi 1750 €

Pozostałą kwotę należy wpłacić na 60 dni przed wyprawą.

 

Nurkowania rekreacyjne

Przylądek Malin Head słynie również z ogromnej ilości wraków dostepnych w zakresie nurkowań rekreacyjny tj. do 40m. Koszt wyprawy nurkowej dla grupy rec wynosi 1420 euro. W przypadku chęci uczestnictwa proszę o kontakt telefoniczny w celu uzgodnienia wszystkich szczegółów.